W reakcji na decyzję Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków o zatwierdzeniu w pełni szczepionki Pfizer-BionTech przeciwko Covid-19, w mediach pojawiły się informacje marginalizujące znaczenie tej decyzji, wskazywano bowiem, iż agencja na takiej samej zasadzie zatwierdza też papierosy. Jak jest naprawdę? Sprawdzamy.
W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, zgodnie z którą papierosy miały zostać zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).
FB/Screen
Informacje te pojawiły się krótko po zatwierdzeniu w pełni przez FDA szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer-BionTech, który to fakt mógłby otworzyć drzwi obowiązkowym szczepieniom. Niedługo po zatwierdzeniu szczepionki Prezydent USA Joe Biden wezwał firmy do wprowadzenia obowiązku szczepień dla pracowników. Prezydent zaapelował także do amerykanów, którzy dotychczas wstrzymywali się z przyjęciem szczepionki, ze względu na warunkowy tryb jej dopuszczenia do użytku, aby nie zwlekali i zaszczepili się jak najszybciej.
Przeciwnicy szczepionek w kolejnych dniach argumentowali, iż zatwierdzenie takie nie oznacza właściwie niczego, bowiem FDA zatwierdza również wyroby tytoniowe.
Argument ten jest jednak chybiony, bowiem zasadnicza różnica w działaniu FDA względem porównywanych kategorii produktów, jest taka, iż agencja nie zatwierdza papierosów, ani żadnych innych wyrobów tytoniowych, a jedynie reguluje produkty tytoniowe w oparciu o standard zdrowia publicznego, uwzględniając ryzyko związane z produktem dla całej populacji. Agencja odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa żywności, leków, kosmetyków oraz innych produktów dla konsumentów, jednakże nie zatwierdza ich w taki sam sposób, jak czyni to w odniesieniu do leków w tym także szczepionek.
Jak informuje agencja cytowana przez portal reuters.com, „nie ma czegoś takiego jak bezpieczny produkty tytoniowy, więc bezpieczny i skuteczny standard FDA dotyczący oceny produktów medycznych, nie jest odpowiedni dla produktów tytoniowych”.
FDA reguluje więc kwestie takie jak produkcję, import, pakowanie, etykietowanie, reklamę, promocję, sprzedaż i dystrybucję papierosów, a podmiot, który chce sprzedawać wyroby tytoniowe w USA, musi złożyć wniosek o wydanie zamówienia marketingowego, które wskazuje, że produkt jest zgodny z prawem. Nie oznacza to jednak, że produkt jest bezpieczny lub zatwierdzony na takiej zasadzie jak produkt medyczny.
Źródła:
https://www.fda.gov/tobacco-products/products-ingredients-components/cigarettes#regs
Fot: Pixabay.com