W mediach pojawiły się informacje, iż państwo Polskie kupiło fabrykę koszul dla księży. Treści te są jednak nieprecyzyjne i mogą wprowadzać w błąd. Skarb Państwa posiada bowiem pakiet udziałów spółki Polanex już od 2002 r. Ponadto koszule kapłańskie to tylko jeden z wielu oferowanych przez spółkę produktów. Oprócz tego, jak czytamy na stronie internetowej firmy, oferta obejmuje „stroje i odzież korporacyjną – w tym koszule, spodnie, kombinezony, jak również emblematy i inne dodatki, oraz dla polskich służb mundurowych, pracowników transportu, obsługi hoteli, korporacji i innych instytucji”.
W ostatnim czasie w mediach pojawiły się pogłoski o rzekomej inwestycji Skarbu Państwa w przedsiębiorstwo zajmujące się szyciem kapłańskich koszul. Zdziwieni internauci dzielili się tą informacją w mediach społecznościowych.
Twitter/Screen
Skarb Państwa posiada udziały w spółce Polanex od 2002 roku
Informacja pojawiła się po wizycie Prezydenta Andrzeja Dudy w gnieźnieńskim przedsiębiorstwie Polanex. W czasie wizyty prezydent wskazywał, iż w czasie pandemii spółka mierzyła się ze sporymi trudnościami, które jednak udało się zażegnać. „Polanex to przykład, jak pomoc państwa może uratować firmę stojącą na krawędzi bankructwa”- podkreślił Prezydent.
Prawdą jest, iż udziałowcem spółki jest Skarb Państwa. Jednakże taka sytuacja trwa co najmniej od kilkunastu lat. Jak wynika z informacji zawartych w KRS, w 2002 r. Skarb Państwa posiadał 42% udziałów. W 2011 r. udziały te nabyła Agencja Rozwoju Przemysłu. Następnie ARP dokonywała nabycia udziałów spółki jeszcze dwukrotnie, w 2020 i 2021 roku i obecnie posiada 95% udziałów.
Decyzja o nabyciu udziałów w ostatnich latach zapadła w związku z problemami spółki związanymi z pandemią koronawirusa i motywowana była dążeniem do ocalenia 140 miejsc pracy, które zapewnia Polanex.
Koszule kapłańskie i wiele innych produktów
Spółka Polanex została założona 5 kwietnia 1945 r. Jak czytamy na stronie internetowej firmy „Asortyment produkcji w latach 1945-1950 był bardzo zróżnicowany. Początkowo szyto ręczniki, sienniki, spodnie, czapki, fartuchy, mundury, a nawet komplety plażowe i suknie damskie. W 1951 roku nastąpiło pogłębienie specjalizacji w produkcji i od tego momentu w ofercie firmy zaczęły dominować koszule”. Polanex posiada w swojej ofercie także koszule kapłańskie.
polanex.com.pl/Screen
Jednakże oferta spółki jest znacznie szersza. „Polanex współpracuje z firmami prywatnymi oraz instytucjami z sektora publicznego, dla których szyjemy kompleksowo stroje i odzież korporacyjną – w tym koszule, spodnie, kombinezony, jak również emblematy i inne dodatki. Z powodzeniem realizujemy zamówienia dla polskich służb mundurowych, pracowników transportu, obsługi hoteli, korporacji i innych instytucji”-informuje storna internetowa spółki.
Zatem obecny w mediach społecznościowych przekaz, zgodnie z którym „państwo miało kupić fabrykę koszul dla księży” może wprowadzać w błąd. Udziały spółki należą do Skarbu Państwa już od kilkunastu lat. Pakiet ten został powiększony w celu zapobieżeniu upadłości spółki wskutek kryzysu wywołanego pandemią Covid-19 i chęcią uratowania 140 miejsc pracy. Spółka natomiast oferuje asortyment, którego częścią są koszule kapłańskie, jednak oferta jest znacznie szersza.
O sprawie pisał także portal factcheckingowy Konkret24.pl.
Źródła:
https://polanex.com.pl/nasze-marki/
Fot: Pixabay.com