Rosja jako tradycyjny główny dostawca surowców energetycznych na terenie byłych państw wchodzących w skład Układu Warszawskiego często stosuje dezinformację w stosunku do prób dywersyfikacji źródeł energii oraz surowców energetycznych. W Polsce doskonale było to widać przy okazji budowy zachodniopomorskiego Gazoportu. Od pewnego czasu coraz mocniej można zauważyć podobne zachowania towarzyszące polskiemu projektowi jądrowemu.
Rosja jako tradycyjny główny dostawca surowców energetycznych na terenie byłych państw wchodzących w skład Układu Warszawskiego często stosuje dezinformację w stosunku do prób dywersyfikacji źródeł energii oraz surowców energetycznych. W Polsce bardzo dobrze poznaliśmy możliwości rosyjskiej dezinformacji energetycznej w trakcie budowy Gazoportu w Świnoujściu. Zachodniopomorski gazoport pozwolił zdywersyfikować źródła kupowanego przez Polskę gazu ziemnego, który wcześniej pochodził w zdecydowanej większości z kierunku wschodniego. Tezami wtłaczanymi w polski krwiobieg medialny przy okazji budowy gazoportu było twierdzenie, że jedyną możliwością skutecznej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski powinny być interkonektory na granicy z Niemcami. Co naturalne niemiecki gaz byłby tak naprawdę rosyjskim gazem transportowanym do zachodniego sąsiada za sprawą gazociągów Nord Stream I oraz Nord Stream II. Kolejna z wtłaczanych tez dezinformowała, że skroplony gaz LNG z pewnością będzie drożny od tego sprzedawanego przez Moskwę, a gazowce przypływające go gazoportu będą wybuchać.
Przy okazji powrotu do koncepcji budowy polskiej elektrowni jądrowej (opartej o zachodnią technologię) ponownie można zauważyć wzrost zachowań dezinformacyjnych w polskiej przestrzeni medialnej.
Plany budowy w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej sięgają lat 70 XX wieku, gdy 12 sierpnia 1971 roku rząd podjął decyzję o budowie elektrowni jądrowej. Do budowy faktycznie doszło już dekadę później w Żarnowcu k. Wejherowa. Niepokoje oraz protesty związane z katastrofą elektrowni jądrowej w Czarnobylu wpłynęły na decyzję o zaniechaniu projektu, który jak dotąd nie został ukończony. Powrót do planów budowy polskiej energetyki jądrowej nastąpił w 2009 roku, gdy budowa reaktorów jądrowych zaczęła być postrzegana jako wyjście z energetyki opartej o monokulturę węgla. Gdyby inwestycja infrastrukturalna przebiegła zgodnie z planem, to w mijającym roku cieszylibyśmy się z otwarcia pierwszej elektrowni jądrowej. Projekt jednak nie posunął się poza obszar koncepcyjny, przez co jak Polska nie miała rozbudowanej energetyki jądrowej, tak wciąż jej nie ma.
Aktualnie za sprawą polsko-amerykańskiej umowy o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej temat budowy polskich elektrowni jądrowych powrócił, a wraz z nim rosyjska dezinformacja.
Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora Służb Specjalnych zauważa: „Portale zaangażowane w walkę informacyjną przeciwko Polsce wykorzystują umowę Polski i USA ws. energetyki jądrowej do podsycania nieufności wśród krajów Unii Europejskiej. Teksty wpisują się w narrację mówiącą, że polska polityka powoduje konflikty wewnątrz UE.”
Do komentarz załączone zostały nagłówki z rosyjskich portali informacyjnych. Jak dalej informuję portal Obserwatorzy Kremla: „Faktycznie część z nich próbowała narzucić narrację mówiącą o tym, że Polska stara się wyłamać z programu Green Deal, bojkotując używanie odnawialnych źródeł energii. Dezinformacja wokół polskiego programu atomowego, nie jest zjawiskiem nowym. Służby informowały o nim jeszcze przed podpisaniem umowy z USA. “Polska energetyka, w szczególności programy które uniezależniają nas od Rosji, od dawna znajdują się na celowniku kremlowskiej propagandy.” Po podpisaniu umowy z sojusznikiem zza Atlantyku, ataki dezinformacyjne tylko przybrały na sile.”
Źródła:
https://www.facebook.com/ObserwatorzyKremla/posts/132359088685305
https://www.gov.pl/web/polski-atom/program-polskiej-energetyki-jadrowej
https://naszemiasto.pl/elektrownia-jadrowa…/ar/c1-4429380
https://www.gov.pl/…/polska-na-celowniku-dezinformacji
https://biznesalert.pl/akkuyu-rusza-budowa-rosyjskiego…/
https://sputniknews.com/…/202010201080817890-nuclear…/
https://pt-pt.facebook.com/groups/2380452978874221/
Fot. Pixabay