Nie są prawdą medialne doniesienia o rzekomym alarmie i zagrożeniu kolejną katastrofą w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Jak wskazują naukowcy, sytuacja dotycząca zmian w niedostępnej komorze w elektrowni nie jest alarmem i na obecnym etapie dalszy jej rozwój jest trudny do przewidzenia.
W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje o rzekomym zagrożeniu nową katastrofą w strefie wykluczenia w Czarnobylu. W połowie maja na portalu planeta.pl został opublikowany artykuł informujący o niepokojących wieściach z Ukrainy, zgodnie z którymi w elektrowni jądrowej w Czarnobylu istnieje ryzyko kolejnej wielkiej awarii i w konsekwencji także eksplozji. Podstawą tej informacji miał być artykuł opublikowany na portalu New Scientist, w którym informowano o odkryciu przez naukowców gwałtownego wzrostu reakcji rozszczepienia w niedostępnej komorze elektrowni.
Mimo że artykuł na portalu planeta.pl miejscami tonuje emocje, utrzymany jest jednak w alarmującym tonie poprzez pytania „Czy Czarnobyl znów wybuchnie” oraz twierdzenia o alarmie w zniszczonym reaktorze. Tymczasem, w artykule, do którego nawiązuje weryfikowana publikacja Neil Hyatt z Uniwersytetu w Sheffield, wyraźnie stwierdza, iż sytuacja jest powodem do niepokoju, ale nie alarmem, a prawdziwa skala problemu jest trudna do przewidzenia. Ponadto naukowiec stwierdził, iż obecnie można mówić, o bardzo niskich wskaźnikach rozszczepienia.
Jak oceniono w artykule zamieszczonym na portalu biznes.alert, medialne doniesienia o rzekomym zagrożeniu katastrofą w Czarnobylu są nieprawdziwe. Wskazano, iż „zmiana wartości neutronów pod sarkofagiem nie jest niczym niezwykłym”, oraz że odnotowywano je już w przeszłości, ponadto obecne zmiany były przewidziane przez naukowców. Podkreślono, iż masy paliwowe są aktualnie odległe od poziomu krytycznego, a w przypadku dalszego wzrostu poziomu strumienia neutronów operatorzy dysponują systemem, który pozwala na zahamowanie reakcji rozszczepienia.
Podsumowując, zmiany w rektorze w Czarnobylu są rzeczywistością. Naukowcy i operatorzy monitorują jednak sytuację, która choć niepokojąca, nie jest powodem do wszczynania alarmu. Obecnie istnieją bowiem mechanizmy pozwalające na wczesną neutralizację zagrożenia.
Źródła:
https://biznesalert.pl/czarnobyl-katastrofa-nowe-zagrozenie-fake-news-energetyka-atom/
https://www.planeta.pl/Ciekawostki/CZARNOBYL-ZNOW-WYBUCHNIE-Awaria-reaktora-14-05-2021
Fot: Pixabay.com