Nie są prawdą medialne doniesienia o aresztowaniu Alberta Bourla- dyrektora generalnego firmy Pfizer. Informację zdementowała rzecznik firmy, a nazwisko Bourla nie występuje w rejestrach aresztowanych. Natomiast sam Bourla był tego dnia dość aktywny medialnie, co w przypadku aresztowania, byłoby raczej niemożliwe.
W ostatnim czasie, w mediach można było natrafić na informację o rzekomym aresztowaniu Alberta Bourla- dyrektora generalnego firmy Pfizer. Bourla miał zostać aresztowany przez FBI 5 listopada 2021 r. Informacja szybko rozpowszechniła się w mediach społecznościowych.
Twitter/Screen
Jeden z tweetów zawierających informację o aresztowaniu Bourla, odsyłał do artykułu na stronie conservativebeaver.com, będącej prawdopodobnie źródłem tego newsa. W publikacji informowano, iż „Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla, został aresztowany w swoim domu na zamożnych przedmieściach Scarsdale w stanie Nowy Jork w piątek rano przez FBI i oskarżony o liczne oszustwa”. Dalej pisano, iż „Albert Bourla został oskarżony o oszustwo za swoją rolę w oszukiwaniu klientów co do skuteczności „szczepionki” przeciw COVID-19”.
Informacje o aresztowaniu dyrektora firmy Pfizer nie są jednak prawdziwe
Dane sądowe nie potwierdzają doniesień o zatrzymaniu
Jak ustalił portal politifact.com, nazwisko Bourla nie występuje wśród nazwisk więźniów federalnego więzienia, jak również wśród nazwisk osadzonych w areszcie w hrabstwie Westchester. Przedstawiciele portalu nie znaleźli także żadnych skarg kryminalnych dotyczących Bourla w bazie danych federalnych akt sądowych PACER.
Z kolei, rzecznik firmy Pfizer Jerica Pitts, w rozmowie ze wspomnianym portalem zdementowała informacje o aresztowaniu Bourla.
Bourla aktywny w mediach w dniu rzekomego aresztowania
Wiarygodność informacji o aresztowaniu wydaje się podważać także aktywność medialna Bourla w dniu rzekomego aresztowania.
Jak zwraca uwagę portal Snopes.com, tego samego dnia Bourla kilkukrotnie pojawił się w telewizji. Dyrektor Pfizera udzielił wówczas wywiadu m.in. stacji CNN, wypowiadając się na temat nowego leku przeciwko Covid-19, nad którym pracuje Pfizer.
YouTube/Screen
W dniu 5 listopada Bourla zamieścił także kilka tweetów.
Twitter/Screen
Zatem należy stwierdzić, iż medialne doniesienia o aresztowaniu Bourla nie są zgodne z prawdą.
O sprawie pisały także portale factcheckingowe Konkret24.pl oraz Snopes.com.
Źródła:
https://www.snopes.com/fact-check/pfizer-albert-bourla-arrested/
https://www.youtube.com/watch?v=2F7PuLK6LnE&t=1s
Fot: Wikimedia Commons