Media informują o zamrożeniu przez administrację Prezydenta Joe Bidena pomocy wojskowej dla Ukrainy, Biały Dom dementuje, wskazując na niedawno zatwierdzony pakiet pomocy, Prezydent Ukrainy dziękuje USA za otrzymaną pomoc. Jak wyglądają rzeczywiste działania Stanów Zjednoczonych w zakresie pomocy militarnej dla Ukrainy? Sprawdzamy i wyjaśniamy.
W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, iż Narodowa Rada Bezpieczeństwa USA podjęła decyzję o zamrożeniu pakietu pomocy wojskowej, który rząd Stanów Zjednoczonych miał przekazać Ukrainie. Pakiet ten obejmować miał systemy obrony przeciwlotniczej i broń przeciwpancerną. Informacje o zamrożeniu przez rząd Prezydenta Bidena pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 100 mln. dolarów zdementowała rzecznik Białego Domu Jen Psaki. Jak wskazała w tygodniu poprzedzającym szczyt USA-Rosja w Genewie zatwierdzony został pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa o wartości 150 mln. dolarów. W oświadczeniu podkreślono również, iż przygotowana została dodatkowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa, która uzależniona będzie od dalszych działań Rosji, w szczególności wtargnięcia na terytorium Ukrainy. W celu weryfikacji powyższych twierdzeń oraz ustalenia faktów należy prześledzić kilka okoliczności.
Po pierwsze przed szczytem USA-Rosja w Genewie przygotowany został pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy obejmujący systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, broń przeciwpancerną i broń strzelecką. Plan ten opracowywany przez Departament Stanu i Pentagon wstrzymała ostatecznie Narodowa Rada Bezpieczeństwa USA, po zapowiedzi Rosji o wycofywaniu wojsk stacjonujących w pobliżu Ukrainy. Niektóre źródła informowały, że pakiet ten jest jednak gotowy i może być szybko wysłany na Ukrainę.
Na dzień przed szczytem amerykańsko-rosyjskim Pentagon zaaprobował nowy pakiet pomocy obronnej o wartości około 150 mln. dolarów, który nie zawierał jednak broni ofensywnej. Jak podkreśla cytowany przez portal rmf.24 jeden z doradców kongresmenów Partii Demokratycznej ds. Ukrainy, zamrożony pakiet byłby dodatkiem do pomocy, obejmującej głównie nieśmiercionośny sprzęt. Działanie takie postrzegane jest jako dostosowywanie polityki wobec Ukrainy do zachowania Rosji, a więc jako tzw. politykę appeasementu analogiczną do tej prowadzonej przez administrację Prezydenta Obamy.
Za amerykańskie wsparcie publicznie podziękował Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, iż pomoc ta przyczyni się do ratowania życia ukraińskich żołnierzy oraz zwiększy zdolności obronne Ukrainy.
Podsumowując, faktem jest, iż USA zatwierdziły kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. Jednakże faktem jest również, iż pierwotnie planowany pakiet pomocy został czasowo wstrzymany, a nowy nie obejmuje systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, broni przeciwpancernej i broni ręcznej, ale radary do śledzenia pocisków artyleryjskich i drony, co stanowi istotną modyfikację w stosunku do pierwotnie planowanego pakietu.
Źródła:
https://www.tvp.info/54421306/usa-pomoc-dla-ukrainy-zamrozona-bialy-dom-dementuje-doniesienia-mediow