W ostatnim czasie na stronach internetowych klinik leczenia niepłodności pojawiły się informacje, zgodnie z którymi metoda zapłodnienia in vitro leczy niepłodność. Jednakże jak wynika z wypowiedzi ekspertów, mówienie o metodzie in vitro jako metodzie leczenia niepłodności nie jest ścisłe i nie do końca odpowiada rzeczywistości.
Kliniki leczenia niepłodności na swoich stronach internetowych informują, że metoda zapłodnienia in vitro leczy niepłodność. Oto kilka przykładów: „[In vitro] Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności.”, „Zapłodnienie pozaustrojowe to złożona seria procedur stosowanych w celu pomocy parze w poczęciu dziecka – jest więc metodą leczenia niepłodności.”, czy „Metody leczenia niepłodności dostępne w naszej Klinice Płodności:[…] in vitro klasyczne (IVF)…”
Na portal internetowy miesięcznika „Medycyna Praktyczna” – mp.pl, wpłynęło pytanie jednej z internautek, czy rzeczywiście in vitro można traktować jako metodę leczenia niepłodności i dalej, czy po tym zabiegu para staje się płodna. Prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog położnik, jak również Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zdementowała: „Zastosowanie in vitro nie wpływa na wzmożenie płodności żadnego z partnerów, tak więc nazywanie jej metodą leczenia niepłodności w tym sensie nie jest do końca prawidłowe. Nazwa ta jest jednak używana potocznie, ponieważ często umożliwia poczęcie i urodzenie dziecka parom, którym nie udało się to pomimo stosowania innych metod, co jest głównym celem tych par.”
In vitro należy do metod wspomaganego rozrodu, tzn. jest to sztuczne zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem partnera poza organizmem kobiety i wszczepieniem zarodka do macicy. Często udaje się wyleczyć parę z niepłodności bez używania metod rozrodu wspomaganego. Natomiast w przypadku, kiedy leczenie przyczynowe niepłodności, czyli powrót do płodności jest niemożliwy, małżonkowie kierują się do tzw. klinik leczenia niepłodności – czyli w większości przypadków klinik in vitro. Są w stanie stracić wszystkie oszczędności, zaciągać kredyty, gdyż zapłodnienie metodą in vitro jest drogie, to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Tylko w ten sposób mogą zostać rodzicami – jeśli się uda i będą chcieli mieć więcej dzieci – znów są zachęcani do skorzystania z usług wspomnianych klinik.
Promowanie in vitro jako metody leczenia niepłodności nie tylko nie odpowiada prawdzie, ale w czasach, kiedy wyróżnia się to, co naturalne i ekologiczne uzasadnia pytanie, czy u par niepłodnych nie zwiększa się ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u ich dzieci poczętych sztucznie w wyniku procedur in vitro. Andrzej Paszewski, genetyk, profesor w Instytucie Biochemii i Biofizyki PANuważa, że skoro rodzice mają problemy z płodnością o podłożu genetycznym, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że przekażą takie cechy potomstwu.
Reasumując, metoda zapłodnienia in vitro nie leczy niepłodności, jeśli zabieg się uda, para będzie miała dziecko. Będą dalej niepłodni, to znaczy ich organizmy nie będą w stanie stworzyć odpowiednich warunków do powstania i donoszenia ciąży. Trzeba powiedzieć wprost, że jest to bardzo kosztowny sposób na posiadanie potomstwa, który z naturalną płodnością nie ma nic wspólnego, a jednocześnie może się przyczynić do zwiększenia liczby osób z niepłodnością w społeczeństwie.
https://www.invimed.pl/in-vitro-ivf
https://www.polmedis.pl/ile-to-kosztuje/oblicz-koszt-in-vitro/
https://sjp.pwn.pl/sjp/zaplodnienie-in-vitro-zaplodnienie-pozaustrojowe;2543571.html
Łapecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A.B., Jakiel G. Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2012, 18(2), 163-166.
Fot/pixabay