Rzecznik Białego Domu Jen Psaki miała zostać zablokowana w mediach społecznościowych w związku z szerzeniem przez nią dezinformacji. Informacji tej zaprzecza jednak aktywny status Psaki w social mediach oraz fakt, że informację podała strona satyryczna Babylon Bee, która w swoim opisie informuje, że była głównym wiadomości podczas każdego ważnego wydarzenia na świecie, począwszy od Wieży Babel po wojnę w 1812 r.
Prezydent USA Joe Biden stwierdził niedawno, iż dezinformacja dotycząca Covid-19 w mediach społecznościowych „zabija ludzi”. Wcześniej w podobnym tonie wypowiedziała się rzecznik prasowy Białego Domu Jen Psaki, wskazując, że media społecznościowe nie robią wystarczająco wiele by zwalczać dezinformację na temat szczepionek.
Na słowa Prezydenta Bidena zareagowano komentarzami o cenzurze, niekiedy wskazywano nawet, iż jest to naruszenie pierwszej poprawki Konstytucji Stanów Zjednoczonych, zgodnie z którą: „żadna ustawa Kongresu nie może wprowadzić religii ani zabronić swobodnego praktykowania jej, ograniczać wolności słowa lub prasy ani prawa ludu do spokojnych zgromadzeń lub do składania naczelnym władzom petycji o naprawienie krzywd”.
W reakcji na wypowiedź rzecznik w sieci pojawiła się także informacja, iż Jen Psaki, została zablokowana w mediach społecznościowych.
Screen/FB
Jak informuje portal reuters.com zarówno oficjalne konto rzecznik Białego Domu na Twitterze, jak i jej prywatne konta na Twitterze oraz Instagramie pozostają aktywne, pod adresami:
Ponadto, portal wskazuje, iż w treściach, w których zawarto informacje o zablokowaniu Psaki na portalach, pojawia się link wskazujący, na pochodzenie artykułu z satyrycznej strony Babylon Bee. Strona informuje np. że była głównym źródłem wiadomości podczas każdego ważnego wydarzenia na świecie od Wieży Babel po wojnę w 1812 r.
Zarówno autocharakterystyka strony, jak i ustalenia portalu reuters. dotyczące aktywnych kont Psaki w mediach społecznościowych, pozwalają na stwierdzenie, że teza o jej rzekomym zablokowaniu na portalach społecznościowych w związku z szerzeniem przez nią dezinformacji nie odpowiada rzeczywistości.
Źródła:
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-57870778
http://libr.sejm.gov.pl/tek01/txt/konst/usa.html
Fot: Wikimedia Commons