9 sierpnia, gdy po raz kolejny złożono do Sejmu projekt ustawy „Stop LGBT”, Internet podniósł larum. Wydarzenie jest szeroko komentowane nie tylko przez media lewicowe, ale i prawicowe. Budzi spore zainteresowanie, dlatego pojawiają się też w temacie informacje fałszywe, nieprecyzyjne lub nacechowane emocjami. Sprawdzamy, czy projekt ustawy zawiera sprzeczne ze sobą elementy, czy też nie.
Co znaczy „absurdalny”?
„Projekt jest w oczywisty sposób homofobiczny i sprzeczny z konstytucyjną zasadą wolności zgromadzeń, ale jest też na swój sposób absurdalny„. – podaje gazeta.pl – „Absurdalny, bo to, co robi fundacja, jest właśnie wywieraniem presji na parlamentarzystach, która spowoduje przeforsowanie korzystnych dla niej zmian w prawie„.
Wyrażenie „absurdalny” filozofia, a także słownik języka polskiego PWN, określa jako wewnętrznie sprzeczny (nie mający racji bytu), pozbawiony sensu. Zgodnie z przytoczonym cytatem, posłużono się niekonsekwencją terminologiczną. Z łc. absurdus oznacza – „fałszywy, nieczysty (o melodii), niezgodnie brzmiący” – stąd – wewnętrznie sprzeczny lub nielogiczny.
Projekt byłby bowiem absurdalny, gdyby – przykładowo – postulował zarówno niedopuszczalność małżeństw osób tej samej płci, jak i ich legalizację. Te postulaty były by nie do pogodzenia – byłyby sprzeczne, a więc i absurdalne.
Co przewiduje projekt ustawy „Stop LGBT”?
Strona stoplgbt.pl mówi o najważniejszych założeniach ustawy:
- zabezpiecza przed profanacjami i atakami na Kościół Katolicki poprzez doprecyzowanie przepisów,
- chroni przestrzeń publiczną przed homopropagandą,
- realizuje zawartą w Konstytucji zasadę ochrony rodziny,
- zabrania domagania się adopcji dzieci przez pary homoseksualne,
- chroni przed zgorszeniem na ulicach (negliż, gorsząca sceny w trakcie zgromadzeń aktywistów LGBT),
- chroni przed wyśmiewaniem najważniejszych symboli związanych z historią Polski
Wobec powyższego należy stwierdzić, że projekt ustawy nie zawiera postulatów, które by wewnętrznie ze sobą kolidowały – przeciwnie, przedstawia przejrzyste propozycje. Można się więc z nim zgadzać lub nie, jednak nie można odmówić mu wartości logicznej i spójności.
Źródła:
https://sjp.pwn.pl/slowniki/absurdalny.html
fot.: pixabay