Informacje o rzekomym ataku kilkunastu migrantów przebywających na Litwie, w wyniku którego miał zostać splądrowany i spalony kościół, a przebywający na Litwie polski ksiądz zamordowany, pojawiły się na stronie urzędów miasta w Prienai oraz Kołbrzegu, a także na kilku portalach internetowych. Jednakże rozpowszechniona informacja to fake news i efekt ataku hakerskiego, o czym informują litewskie media. Doniesieniom o rzekomej napaści migrantów zaprzecza także litewska Policja, a ksiądz, który miał być ofiarą ataku, o całej sprawie dowiedział się z mediów.
Urzeczywistnia się perspektywa kolejnego kryzysu migracyjnego. Tymczasem w sieci pojawiają się kolejne dezinformacyjne treści z migrantami w roli głównej. W ostatnim czasie pojawiły się m.in. informacje o ucieczce kilkunastu nielegalnych imigrantów z obozu tymczasowego na Litwie. Przekazy te, powołując się na litewską policję, informowały, iż w połowie sierpnia grupa uciekinierów zaatakowała Kościół w Krośnie, plądrując świątynię oraz zabijając polskiego księdza, który w tym czasie miał znajdować się z wizytą w litewskiej parafii. Rzekomą ofiarą ataku migrantów miał być ks. Szymon Turzyński. Informacja pojawiła się m.in. na stronie urzędu miejskiego miasta Prienai.
Screen/www.lrt.lt
Jak się okazuje, znaczna część rozpowszechnianej informacji nie jest zgodna z prawdą. Prawdziwy jest fragment o ucieczce migrantów. Nie zgadza się jednak już ani data ucieczki, ani liczba uciekinierów. Jak informuje litewski portal alfa.lt, migranci uciekli nie w niedzielę 15 sierpnia, ale w piątek 13 sierpnia, ponadto uciekło nie 11, a 34 osoby (z czego 2 już powróciły). Przede wszystkim jednak, jak informuje Kristina Janulevičienė, szefowa działu prasowego policji w Olicie, w rozmowie ze wspomnianym portalem, w ostatnich dniach nie odnotowano żadnych brutalnych przestępstw z udziałem uchodźców, a zwłaszcza morderstw.
Jak z kolei informuje burmistrz miasta Prienai Alvydas Vaicekauskas, w rozmowie z portalem lrt.lt, strona urzędu została zhakowana. Burmistrz podkreślił, iż to nie pierwsza tego rodzaju sytuacja w ostatnim czasie. Kilka tygodni wcześniej, na stronie wspomnianego urzędu, wskutek ataku informacyjnego hakerów, pojawił się komunikat o rzekomym zakładaniu w różnych litewskich miastach obozów dla migrantów.
Do sprawy odniosło się także litewskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego, informując, iż rozpoczęło ocenę tego incydentu cybernetycznego, w którego skutek na stronie internetowej miasta Prienai pojawiła się nieprawdziwa informacja. Zapewniło także o przekazaniu do urzędu instrukcji dotyczących usuwania luk w zabezpieczeniach.
Portal konkret24 skontaktował się z księdzem Szymonem Turzyńskim, który miał być ofiarą ataku migrantów na Litwie. Ksiądz nie krył zaskoczenia całą historią i jak podkreślał, nie był świadomy takiej informacji, a o całej sprawie dowiedział się właśnie w rozmowie z redakcją portalu. Poinformował również, że Litwę ostatnim razem odwiedził, będąc jeszcze w seminarium.
Ofiarą ataku hakerów oraz fake newsa o napaści na litewski kościół i polskiego księdza padły także polskie media jak np. strona internetowa Urzędu Miasta Kołobrzeg. Również na tej stronie pojawiła się informacja, iż grupa migrantów spaliła kościół w jednej z litewskich miejscowości, zabiła księdza, a obecnie uzbrojeni napastnicy mieli znajdować się na terytorium Polski. Jak podkreśliła przedstawicielka urzędu w rozmowie z konkret24, wiadomość ta nie została opublikowana przez urzędników.
Przed fake newsem przestrzegał na Twitterze także rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn, wskazując, iż w polskich mediach zaczyna być kolportowany fake news o ataku migrantów na Litwie.
Źródła:
https://alytausgidas.lt/naujiena/verebiejuose-is-laikinosios-stovyklos-pabego-32-migrantai/
Fot: Pixabay.com