Popularność w sieci zyskały twierdzenia o rzekomym tworzeniu obozów koncentracyjnych dla osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. W czerwcu informowano, iż od początku 2022 r. rozwiązanie takie wprowadzi USA, najnowsze doniesienia informują o analogicznych planach Australii. Doniesienia te nie mają jednak nic wspólnego z rzeczywistością.
W ostatnim czasie w sieci pojawiły się informacje, sugerujące, iż w Australii budowane są wielkie obozy, do których będą trafiać ludzie niebezpieczni dla społeczeństwa. „Wszyscy ludzie, którzy się nie zaszczepią, będą w pierwszej kolejce, żeby tam pójść”- informuje portal Pl1.TV, cytując słowa Polaka mieszkającego w Australii. Kontekstem całej rozmowy była nowa ustawa, którą przegłosowano w australijskim parlamencie. Przyznaje ona szerokie uprawnienia policji federalnej, dotyczące cyberbezpieczeństwa. Jak stwierdził rozmówca Pl1.TV, w nowym prawie chodzi o kontrolę i możliwość wykluczenia niektórych ludzi ze społeczeństwa.
Informacja ta szybko zyskała rozgłos. Doniesienia o rzekomych obozach koncentracyjnych budowanych w Australii z myślą o niezaszczepionych na Covid-19, były udostępniane w mediach społecznościowych.
FB/screen
Nie obóz dla niezaszczepionych, lecz miejsce kwarantanny dla podróżnych
Informacja o tworzeniu obozów dla niezaszczepionych nie odpowiada jednak rzeczywistości. Jak ustalił portal AFP 21 w korespondencji z Brianem Quinlanem z działu prasowego australijskiego departamentu zdrowia, widoczne na zdjęciach zabudowania to ośrodki kwarantanny, ale nie dla osób niezaszczepionych, lecz podróżnych, którzy powracają z zagranicy, z obszarów o wysokim poziomie zakażeń. Zgodnie z australijskim prawem osoby te muszą przejść 14-dniową kwarantannę. Podobne informacje widnieją także na australijskiej stronie rządowej, poświęconej informacjom na temat pandemii koronawirusa- coronavirus.nt.gov.au:
„Podróżni zagraniczni i międzystanowi, którzy są uprawnieni do wjazdu na Terytorium Północne, są prawnie zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny w nadzorowanym miejscu zakwaterowania zgodnie z Ustawą o zdrowiu publicznym i środowiskowym z 2011 roku . Na Terytorium Północnym znajdują się dwa obowiązkowe miejsca nadzorowanej kwarantanny: Centrum Odporności Narodowej w Howard Springs (Darwin) oraz Obiekt kwarantanny Alice Springs (Alice Springs)”.
Na miejsce kwarantanny w Howard Springs został zaadaptowany kompleks mieszkalny Manigurr-ma Village, będący w latach 2012-2016 miejscem zakwaterowania osób pracujących przy naftowo-gazowym projekcie energetycznym Ichthys LNG. Kompleks miał przyciągnąć i zatrzymać w regionie pracowników, oferując wysoki standard zakwaterowania. Projekt urbanistyczny był wielokrotnie nagradzany. Obejmuje budynki z tropikalnymi dziedzińcami, korytarzami zieleni, strefami krajobrazowymi oraz parkami. Pobyt w ośrodku w związku z odbywaniem kwarantanny jest płatny. Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna wiąże się z koniecznością uiszczenia kwoty w wysokości 2,5 tys. USD za osobę bądź 5 tys. USD w przypadku rodziny składającej się z 2 lub więcej osób.
Fake news o obozach nie tylko w Australii
Fake news o zamykaniu niezaszczepionych przeciwko Covid-19 w obozach jest popularny na różnych szerokościach geograficznych. Podobne informacje pojawiły się w czerwcu i dotyczyły rzekomych planów amerykańskiego prezydenta względem niezaszczepionych, którzy od początku 2022 roku mieli być umieszczani w specjalnych „obozach kwarantanny”, dopóki nie przyjmą szczepionki.
Instagram/Screen
Jak informuje portal usatoday.com oryginalny artykuł, w którym zamieszczono informacje o obozach dla niezaszczepionych, był satyrą. Pierwotnie pojawił się na stronie The Stonk Market, która wskazuje, iż jej misją jest zapewnianie codziennego humoru. Pierwsze udostępnienia informowały, iż artykuł jest satyrą. Z czasem jednak, w miarę kolejnych udostępnień informacje o satyrze zniknęły, news traktowany był jako prawda.
Informacje o obozach koncentracyjnych dla niezaszczepionych, jak widać w niektórych internetowych nagłówkach, także w Polsce, są dość popularne, mimo iż nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
www.eswinoujscie.pl/Screen
Źródła:
https://sprawdzam.afp.com/http%253A%252F%252Fdoc.afp.com%252F9N77ZD-1
https://sprawdzam.afp.com/http%253A%252F%252Fdoc.afp.com%252F9N77ZD-1
https://www.inpex.com.au/projects/ichthys-lng/
Howard Springs quarantine facility
Fot: FB/screen