Temat aborcji to niekończąca się opowieść. Po ubiegłorocznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października, w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, sprawa wciąż zdaje się budzić spore emocje. Pojawiają się głosy, jakoby aborcja była w Polsce legalna, mimo obowiązujących przepisów i orzecznictwa. Warto jednak zauważyć, że fakt istnienia danej nielegalnej praktyki, nie oznacza, że jest ona prawnie dopuszczalna.
Proaborcjyna aktywistka przekonuje internautów, że aborcja jest w Polsce zabiegiem legalnym, ponieważ nikt nie interweniuje w sprawie działalności Aborcji Bez Granic.
Jest to rozumowanie obarczone pewnym błędem, ponieważ to, że stan faktyczny przedstawia się w pewien sposób, nie znaczy, że ma takie odzwierciedlenie w przepisach.
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r,, który orzekł o niekonstytucyjności przepisu dotyczącego aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, pozostały dwa przypadki, w którym aborcja może być przeprowadzona. Są to przypadki: zagrożenia życia lub zdrowia kobiety – ciężarna ma prawo do interwencji medycznych ratujących te dobra oraz sytuacji, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.
W związku z tym, należy uznać, że aborcja jest w Polsce zabiegiem dopuszczalnym w dwóch sytuacjach. W każdej innej, czyli tzw. aborcja na życzenie, jest niedopuszczalna, o czym stanowią liczne akty prawne, akcentujące ochronę życia od poczęcia.
Źródła:
https://www.prawo.pl/prawo/wyrok-tk-ws-aborcji-jest-uzasadnienie-bedzie-publikacja,506088.html
https://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm
fot.: pixabay