Silna eksplozja na Morzu Kaspijskim stała się okazją dla spekulacji, wiążących wybuch z pracami azerskiej spółki Socar, zajmującej się eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu na tym terenie. Doniesieniom tym zaprzecza zarówno spółka, jak i władze Azerbejdżanu, wiążąc eksplozję z wybuchem wulkanu błotnego. Ustalenia te potwierdzają przedstawiciele nauki.
Potężny wybuch, który miał miejsce na Morzu Kaspijskim na początku lipca, stał się przyczyną licznych spekulacji medialnych. Eksplozja nastąpiła bowiem w pobliżu pola gazowego Umid, które należy do azerskiej spółki Socar. Początkowo pojawiły się doniesienia, iż wybuch mógł mieć miejsce na jednej z platform wiertniczych spółki. Hipotezę taką mógł potwierdzać fakt, iż wydobycie ropy i gazu z Morza Kaspijskiego stanowi podstawowy sektor azerskiej gospodarki od ponad 50 lat. Ponadto, podobne wydarzenie miało miejsce dzień wcześniej w Zatoce Meksykańskiej, gdzie wskutek awarii rurociągu pojawiło się „ogniste oko”.
Spekulacje wiążące eksplozję z eksploatacją złóż, zostały jednak szybko zdementowane przez rzecznika prasowego koncernu Socar Ibrahima Akhmedowa, który podkreślił, iż do wybuchu doszło w odległości około 10 km od pola gazowego Umid.
Śmigłowce wysłane przez azerskie służby w okolice miejsca eksplozji, celem ustalenia skali i skutków wybuchu ustaliły, że zjawisko miało charakter naturalny i nie stanowi zagrożenia ani dla ludzi, ani dla przemysłu wydobywczego. Na Twitterze opublikowano także nagranie ukazujące miejsce erupcji-niezamieszkałą wyspę.
Twitter/screen
Jak wskazuje ekspert w dziedzinie wulkanów błotnych- prof. Mark Tingay, adiunkt na Uniwersytecie w Adelajdzie, cytowany przez portal theguardian widoczna na Morzu Kaspijskim eksplozja mogła być wybuchem wulkanu błotnego. Naukowiec podkreślił, iż na terenie Azerbejdżanu znajdują się setki tego rodzaju wulkanów. Jak wskazał, lokalizacja w przybliżeniu odpowiada położeniu wulkanu błotnego o nazwie Makarov Bank, którego erupcja miała miejsce w 1958 r. Swój komentarz prof. Tingay zamieścił także we wpisie opublikowanym na Twitterze:
Należy podkreślić, iż nie odnotowano żadnych ofiar eksplozji. Istotnym aspektem sprawy jest również fakt, iż wybuch nie zakłócił funkcjonowania urządzeń, które zajmują się eksploatacją złóż surowców.
Źródła:
https://biznesalert.pl/azerbejdzan-rumunia-socar-meksyk-wybuch-gaz-ropa/
https://www.theguardian.com/world/2021/jul/05/explosion-rocks-caspian-sea-near-azerbaijan-gas-field
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27294119,azerbejdzan-potezny-slup-ognia-na-morzu-kaspijskim-doszlo.html Fot: Pixabay.com