Nie jest prawdą, jakoby firma Pfizer testowała szczepionkę na dzieciach w Rzeszowie. Informacji zaprzecza zarówno koncern, przedstawiciele rzeszowskiego centrum medycznego, jak i polskie instytucje odpowiedzialne za prowadzenie badań klinicznych.
Na początku marca na Facebooku pojawiła się grafika informująca o rzekomych testach szczepionki, przeprowadzanych przez koncern Pfizer na polskich dzieciach w Rzeszowie. Poinformowano, iż „dzieci w Rzeszowie poddawane są testom, które mają sprawdzić u nich skuteczność szczepionek przeciwko Covid-19. Eksperyment ten stanowi część międzynarodowego projektu, którym ma na celu zaszczepienie także wszystkich dzieci. Poza tym badaniem mają zostać objęte również dzieci w wieku powyżej 3 miesięcy”. W grafice wykorzystano, wymowne zdjęcie ukazujące dzieci, będące więźniami nazistowskiego obozu koncentracyjnego.
Facebook: Screen
Poszukując źródła tej informacji, należy wskazać, iż w styczniu 2021 r. w mediach pojawiła się informacja o rzekomym rozpoczęciu badań klinicznych szczepionki w Rzeszowie wśród nastolatków powyżej 11 roku życia. Informowano także o współpracy rzeszowskiego centrum medycznego z jednym z producentów szczepionek, jednakże nie ujawniono, o którą z firm chodzi.
Informacje będące treścią grafiki są jednak nieprawdziwe. Jak ustalił portal AFP Sprawdzam, informacji o rzekomych badaniach nie potwierdza zarówno firma Pfizer, jak i przedstawiciele rzeszowskiego Centrum Medycznego Medyk, jak również instytucje wydające zezwolenie w przedmiocie zorganizowania badań klinicznych w Polsce tj. Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Obecnie firma Pfizer testuje szczepionkę w grupie wiekowej od 12 roku życia. Badanie kliniczne szczepionek u dzieci w grupie od 5 do 11 lat firma planuje rozpocząć w kwietniu 2021 r. Żadne z badań nie jest jednakże prowadzone na terenie Polski. Nie ma także mowy o jakichkolwiek badaniach na dzieciach młodszych, nieprawdziwe jest więc także twierdzenie o badaniach na dzieciach w wieku od 3 miesięcy.
Prowadzenie badań klinicznych odbywa się zgodnie z określoną procedurą, ta natomiast zgodnie z informacjami przekazanymi przez właściwe podmioty odpowiedzialne za proces badań, nie została w tym przypadku nawet zainicjowana przez złożenie odpowiedniego wniosku. Nie może więc być mowy o testach szczepionki Pfizera na dzieciach w Polsce.
Źródła:
Fot: Pixabay