Informacje o gigantycznej emisji CO2 przez rakietę, którą Jeff Bezos udał się w kosmiczną podróż, okazały się niezgodne z prawdą. Jak wyjaśniają eksperci, źródłem nieprawdziwych informacji mogło być pomylenie modeli rakiet. Rakieta New Shepard, na której pokładzie znajdował się Bezos, zasilana jest bowiem przede wszystkim ciekłym wodorem i ciekłym tlenem, generując w przeważającej części parę wodną.
W ostatnim czasie zainteresowanie mediów wzbudził start rakiety New Shepard, na której pokładzie 20 lipca w kosmos poleciał Jeff Bezos wraz ze swoim bratem Markiem oraz 82-letnią Wally Funk i 18-letnim Oliverem Daemenem. Wśród komentarzy dotyczących lotu kosmicznego pojawiły się także te sugerujące gigantyczną emisję dwutlenku węgla związaną z lotem rakiety. Według informacji udostępnionej na profilu Młoda Lewica na Twitterze lot rakiety Jeffa Bezosa miał wyemitować 75 on dwutlenku węgla.
Te informacje nie są jednak prawdziwe. Jak wyjaśnia Eloise Marais z University College London cytowana przez portal money.pl: “dwutlenek węgla nie jest emitowany z rakiety Blue Origin, która została użyta do startu”. Model rakiety, którą w kosmiczną podróż udał się Jeff Bezos, jest bowiem napędzany ciekłym tlenem oraz ciekłym wodorem. Efektem wytworzenia energii jest więc w przeważającej części woda, czy też ściślej para wodna.
Jak wskazuje z kolei prof. Jan Kindracki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, cytowany przez portal biznes.wprost.pl, przedstawione informacje mogą wynikać z pomylenia modeli rakiet tj. New Shepard z New Glenn. Profesor Kindracki wskazuje, iż drugi z przywołanych modeli napędzany jest ciekłym metanem i w przypadku jej lotu istotnie wydzielałby się dwutlenek węgla, natomiast problem ten nie występuje w przypadku rakiety New Shepard.
Podsumowując, dane o gigantycznej emisji CO2 przez rakietę, którą w podróż kosmiczną udał się Jeff Bezos, nie jest prawdziwa.
Źródła:
Fot: Pixabay.com