Wątpliwości internautów dotyczące tego, że Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z przywódcą Jordanii w maseczce i przez niepodłączony aparat wyjaśnił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski. Wskazał, że aparat został podłączony prawidłowo z boku urządzenia, a obowiązek założenia maseczki wynikał z obecności w pomieszczeniu innych osób, co jest zwykłą praktyką w tego rodzaju rozmowach.
W środę Prezydent Andrzej Duda przeprowadził rozmowę telefoniczną z królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego Abdullahem II z okazji setnej rocznicy powstania Jordanii. Prezydent złożył monarsze gratulacje i najlepsze życzenia, król Jordanii potwierdził natomiast wolę złożenia wizyty w Warszawie w możliwie szybkim terminie.
Zdjęcie przedstawiające Prezydenta w trakcie rozmowy udostępniła na swojej stronie internetowej Kancelaria Prezydenta. Uwagę internautów zwróciły dwa elementy fotografii, mianowicie fakt, iż Prezydent w trakcie rozmowy miał założoną maseczkę oraz rzekomo niepodłączony do sieci telefon.
Sprawę skomentował na Twitterze sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski. Wyjaśnił, że rozmowy tego rodzaju prowadzone są wspólnie ze współpracownikami, którzy przebywają w tym samym pomieszczeniu, co wyjaśnia konieczność założenia maseczki. W kwestii rzekomego braku podłączenia telefonu do sieci wskazał, że jest to fake news, ponieważ telefon ten podłączony jest do sieci przez wejście znajdujące się z boku aparatu.
Do sprawy odniósł się na Twitterze także rzecznik PiS Radosław Fogiel, wskazując, że kabel podłączony jest prawidłowo, jednakże w innym miejscu niż oznaczone przez komentujących internautów.
Podsumowując, wątpliwości techniczne, jakie wzbudziła u internautów rozmowa Prezydenta RP z przywódcą Jordanii, nie mają uzasadnienia w faktach. Założenie maseczki uzasadniała obecność w pomieszczeniu, w którym prowadzona była rozmowa także innych osób, natomiast aparat telefoniczny podłączony został inaczej, niż wskazywali komentujący, ale prawidłowo.
Źródła:
Fot: Screen/TV Republika YouTube