Nie są prawdziwe rozpowszechniane w mediach społecznościowych twierdzenia o zdemaskowanym przez słoweńską pielęgniarkę „szczepionkowym skandalu”. Oznaczenia fiolek z preparatem, zgodnie z którymi politycy mieli przyjmować placebo, a pozostali zaszczepieni szkodliwe substancje nie odpowiadają rzeczywistości. Kobieta, która podawała się za pielęgniarkę Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Lublanie i odsłaniała kulisy rzekomej manipulacji, w rzeczywistości nigdy nie była zatrudniona w tej instytucji.
W ostatnim czasie media obiegło nagranie, w którym słoweńska pielęgniarka miała rzekomo odsłonić kulisy szczepionkowej manipulacji, do której miało dojść w Słowenii. Na rozpowszechnianym w sieci nagraniu kobieta, która przedstawia się jako była naczelna pielęgniarka Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Lublanie, ujawnia „całą prawdę” na temat procesu szczepień w tym państwie.
Wypowiedź pielęgniarki zrelacjonowano m.in. na portalu salon24
salon24.pl/screnn
Informacja o słoweńskim skandalu została szybko rozpowszechniona w mediach społecznościowych.
Twitter/Screen
Informacje te, nie mają jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Kobieta przemawiająca w nagraniu nigdy nie pracowała w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Lublanie
Jak wyjaśnił przedstawiciel biura public relations Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Lublanie Matic Poropatic, w korespondencji z fakehunter.pap.pl „Osoba przedstawiona na filmie nie jest i nigdy nie była naczelną pielęgniarką w naszym szpitalu, nigdy nie była u nas zatrudniona”.
Numery na fiolkach to nie kody informujące o placebo
Numery znajdujące się na fiolkach z preparatem nie są natomiast żadnym ukrytym kodem. Są to odpowiednio: termin ważności produktu, numer serii oraz identyfikator cyfrowy produktu leczniczego mający na celu zapobieganie podrabianiu produktów.
Oznaczenia te były już w przeszłości przedmiotem manipulacji, kiedy wykorzystywano je dla uzasadniania teorii o wcześniejszym zaplanowaniu pandemii, o czym informowaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.
https://odfejkuj.info/szczepionka-astrazeneca-produkowana-juz-w-2008-r-sprawdzamy/
O sprawie „słoweńskiego skandalu szczepionkowego” pisały także portale factcheckingowe: Koknkret24 oraz Fakehunter.pap.pl.
Źródła:
https://fakehunter.pap.pl/raport/012a776e-9f42-4ff1-9f5b-4a70326eddc1
https://sprawdzam.afp.com/nie-liczba-2008-na-ampulce-nie-data-produkcji-ale-kod-preparatu
Fot: Pixabay.com