Badania kliniczne i dostawy szczepionki firmy Johnson&Johnson do centrum medycznego w Rzeszowie? „Ta informacja ma charakter fake newsa” wskazuje Minister Zdrowia. Jak podkreśla, nie została podjęta decyzja, dokąd trafią szczepionki, a w szczególności, że trafią do Rzeszowa.
W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje sugerujące, iż niedługo do Rzeszowa mają zostać dostarczone jednodawkowe szczepionki firmy Johnson&Johnson. Politycy opozycji wiążą ten fakt z zaplanowanymi na maj wyborami prezydenta miasta i podkreślają, że dodatkowe szczepionki skierowane do tego miasta to element kampanii wyborczej.
Informacje o planowanej dostawie przekazał także poseł KO Michał Szczerba w swoim wpisie na Twitterze, wskazując, iż rzekomo „w kwietniu do Polski trafi 320 tysięcy jednodawkowych szczepionek Johnson&Johnson. Wśród dziewięciu ośrodków w Polsce wybranych do badań klinicznych w trakcie szczepień będzie centrum medyczne w Rzeszowie. Ciekawe kto je rekomendował temu producentowi?”
Polityk wskazywał także, iż wzmiankowana dostawa ma związek z wyborami w Rzeszowie, które odbędą się 9 maja. Cytowany przez portal Gazeta.pl polityk opozycji stwierdził, iż to, co miało być narodowe, wspólne okazuje się absolutnym paliwem wyborczym, aby PiS zdobyło kolejne miasto.
Minister Zdrowia komentując doniesienia medialne, poinformował, iż sprawa badań była wyjaśniana przez ministerstwo bezpośrednio z firmą Johnson&Johnson. Producent szczepionek nie potwierdził informacji o prowadzeniu badań klinicznych preparatu w ośrodku w Rzeszowie. Jak wskazał szef resortu zdrowia program, który w drodze badań klinicznych ma testować określone modyfikacje użycia szczepionki firmy Johnson&Johnson, jest dopiero na etapie definiowania i nie ma podjętych w tym zakresie żadnych decyzji.
Minister Niedzielski podkreślił także, iż w zakresie planowanej dostawy ponad 300 tys. dawek szczepionki Johnson&Johnson nie ma podjętej żadnej decyzji, aby otrzymały ją tylko selektywne punkty, m.in. punkt w Rzeszowie, a informacje zarówno o badaniach, jak i o skierowaniu dostawy do Rzeszowa mają charakter fake newsa.
Źródła
Fot: Pixabay