W publicznym obiegu informacji można spotkać się z komunikatami, że trwająca na świecie pandemia koronawirusa (SARS-CoV-2) została spowodowana przez rozwój technologii 5G. Oczywiście jest to fakenews. Kłamstwa łączące pandemię koronawirusa z technologią 5G powstały w brytyjskim środowisku wyznawców teorii spiskowych. Icho konsekwencją były protesty przeciwko budowie masztów z instalacjami telekomunikacyjnymi, a nawet ataki na monterów.
Bezpośrednim zapalnikiem do powstania omawianych fakenewsów był filmik, na którym mężczyzna podający się za montera instalacji 5G informuję, że na części instalacji jest płytka podpisana „COV-19”. Jak się okazało pokazana na filmiku elektronika nie jest elementem instalacji 5G, a najzwyklejszym dekoderem telewizyjny. Dziennikarze BBC oraz Reuters’a udowodnili, że widoczny na filmiku dekoder został wyprodukowany przez spółkę Hannstar, zajmującą się produkcją monitorów, telewizorów oraz laptopów. Bezpośrednim dostawcą produktu była za to spółka Virgin Media, która potwierdziła, że pokazana na filmiku elektronika jest częścią dekodera i w żaden sposób nie jest związana z pandemią koronawirusa.
Czym jest technologia 5G?
Technologia 5G jest piątą generacją technologii mobilnej. Przypomnijmy sobie trochę historii. W latach 70. oraz 80. XX wieku powstała sieć 1G, czyli inaczej mówiąc technologia analogowa. Pomimo niewydajności, kosztów, a także niskiego poziomu bezpieczeństwa pozwoliła ona prowadzić rozmowy telefoniczne. Kolejnym krokiem w rozwoju telemobilności było pojawienie się w latach 90. XX wieku 2 generacji (2G) sieci komórkowej. Jej atutami było zwiększenie bezpieczeństwa oraz jakości rozmów, a także zmniejszenie rozmiarów telefonów i umożliwienie wysyłania wiadomości tekstowych (SMS) pomiędzy telefonami. Z początkiem XXI wieku pojawiła się 3 generacja (3G) telemobilności. Związało się to z rozpowszechnieniem dostępu do Internetu oraz pojawieniem pierwszych smartphonów. W roku 2009 zaczęła być wdrażana 4 generacja (4G) telemobilności, zwiększająca możliwość przesyłania danych. Pojawienie się tej technologii dało impuls do rozwoju takich platform streamingowych, jak YouTube oraz Netflix. Technologia 5G jest kolejną generacją telemobilności, której głównym założeniem jest zwiększenie możliwości przesyłania danych, co ma mieć zastosowanie w tzw. Internecie rzeczy.
Polska a 5G
Co warto wspomnieć, od roku 2017 ambicją polskiego rządu jest pozycja lidera technologii 5G na rynku europejskim. Zostało wtedy podpisane Porozumienie na rzecz Strategii 5G w Polsce, tworzące płaszczyznę do współpracy pomiędzy organami administracji, placówkami badawczymi oraz przedsiębiorcami.
Artur Tyński
Źródła:
https://www.bbc.com/news/52168096