Według redakcji portalu Prison Planet obywatele niektórych stanów wchodzących w skład USA są zmuszani do noszenia bransoletek GPS. Ten niecodzienny obowiązek miałby wynikać z zacieśnienia kontroli w związku z obowiązkową kwarantanną. Nie jest to prawda, o czym szerzej piszę w poniższym artykule.
Redakcja portalu technologicznego Prison Planet opublikowała na swojej stronie fałszywą informacje dotyczącą sytuacji obywateli w Stanów Zjednoczonych w związku z pandemią koronawirusa. Według wspomnianego artykułu niektóre władze stanowe USA miałyby nałożyć na obywateli obowiązek noszenia bransoletek GPS w celu kontroli, czy aby na pewno obywatele spędzają kwarantannę w domu. Bransoletki GPS według autora wpisu miałyby być analogiczne do systemu nadzoru nad przestępcami przebywającymi w areszcie domowym.
Twórca artykułu podpiera się przykładem Hawajów, w którym miałyby trwać rozmowy na temat wykorzystania bransoletek na kostkę z nadajnikiem GPS lub aplikacji śledczych na smartphony w celu egzekwowania kwarantanny. Autor następnie przywołuje artykuł z Reuters, z którego wynika, że siedem osób, które złamały zasady kwarantanny w Louisville (Kentucky), zostały sądowo zmuszone do noszenia urządzeń śledczych z nadajnikami GPS.
Wspomniane wyżej rewelację nie są prawdą. Przez poszczególne stany na początku pandemii faktycznie przetoczyła się dyskusja, na temat wprowadzenia masowego nadzoru elektronicznego (za pomocą bransoletek GPS). Jednak żadna z władz stanowych nie zdecydowała się na wprowadzenie takich form kontroli i nie są one oficjalnie stosowane w żadnej części Stanów Zjednoczonych. W przypadku wspomnianych w artykule Hawajów, wątpliwości wobec takiego pomysłu zgłosiła prokurator generalny Clare E. Connors.
Co jednak warto dodać, są na świecie miejsca, gdzie faktycznie zastosowano bransoletki elektroniczne jako narzędzie do kontroli obywateli w związku z obowiązkową kwarantanną. By być konsekwentnym należy dodać, że nigdy nie miało to charakteru powszechnego.
Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Korei Południowej, a także Hong Kongu.
Źródła:
http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/technologiczny_areszt,p1406743039