Dziennikarka Katarzyna Markusz swoim wpisem wywołała poruszenie w mediach społecznościowych. Sprawa dotyczy wpisu, w którym stwierdziła, że: ,,Dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady, w czasie wojny mogli chodzić po ulicach, pracować, żyć”. Informacja ta jest zdecydowanie nieprawdziwa, o czym świadczą historyczne fakty.
Dziennikarka portalu Jewish.pl Katarzyna Markusz opublikowała wpis na Twitterze, w którym stwierdziła, iż ,,Dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady, w czasie wojny mogli chodzić po ulicach, pracować, żyć”.
fot/ Twitter
Ta informacja pozostaje w jawnej sprzeczności z historycznymi faktami, o czym świadczą następujące okoliczności.
Niemcy hitlerowskie napadając na Polskę we wrześniu 1939 roku, próbowały oprócz zniszczenia naszego państwa unicestwić naród polski. W tym właśnie celu od początku okupacji tworzono niemieckie obozy zagłady na ziemiach polskich. Powstały również innego rodzaju obozy takie jak: koncentracyjne, przesiedleńcze, karne i pracy przymusowej.
Pośród wszystkich obozów, sześć koncentracyjnych zyskało miano obozu zagłady. W skład nich wchodził: obóz KL Kulmhof w Chełmie, Auschwitz
w Oświęcimiu na polskich terytoriach przyłączonych do Rzeszy, oraz w: Treblince, Majdanku, Bełżcu, Sobiborze oraz w Generalnym Gubernatorstwie. Celem obozów była likwidacja ludności żydowskiej, jednakże mordowano w nich, także Polaków, którzy pomagali Żydom, jeńców radzieckich, ludność cygańską. Warto także zwrócić uwagę na informację umieszczoną na stronie internetowej Muzeum Auschwiz-Birkenau, zgodnie z którą „Obóz koncentracyjny w Auschwitz, otwarty 10 miesięcy po wybuchu wojny był pierwszym obozem koncentracyjnym na okupowanych ziemiach polskich. Wraz z założonym w 1941 r. obozem na Majdanku i obozem w Stutthof stanowił jedno z głównych miejsc deportacji i wyniszczania Polaków”.
Warto pamiętać, także o obozach w ZSRR. Polacy byli masowo zsyłani do radzieckich łagrów na daleką Syberie. Wieźniowie byli tam deportowani w celu wykonywania niewolniczej pracy ponad ludzkie siły. Więźniami Kołymy wśród Polaków były tak znane osoby, jak Anatol Krakowiecki i Ryszard Kaczorowski. Kołyma określana była przez więźniów ,,białym Auschwitz”.
Do całej sprawy odniósł się między innymi Własysław Kosiniak-Kamysz, który na Twitterze napisał: ,,Polacy, tak jak Żydzi, byli ofiarami II Wojny Światowej. Nie może być zgody na jakikolwiek moralny szantaż. Tak się nie buduje zgody, tylko pogłębia podziały między naszymi narodami”. W podobnym tonie wypowiedziała się posłanka Nowej Lewicy -Anna Maria-Żukowska, potwierdzając, że teza ta jest po prostu nieprawdziwa.
Screen/Twitter
Ewidentnie stwierdzenie dziennikarki Katarzyny Marusz jest manipulacją. To, że procentowo zginęło mniej Polaków niż Żydów, wcale nie oznacza, że nie budowano obozów masowej zagłady, w których Polacy również byli ofiarami. To stwierdzenie dziennikarki jest zwyczajną dezinformacją. Katarzyna Markusz po fali krytyki usunęła swoje konto na Twitterze.
Źródła:
https://wpolityce.pl/polityka/556360-obozy-nie-powstaly-dla-polakow-skandaliczny-wpis-markusz
https://dzieje.pl/aktualnosci/niemieckie-obozy-zaglady-i-obozy-koncentracyjne
http://auschwitz.org/historia/rozne-grupy-wiezniow/polacy/ Fot: Pixabay.com