W ostatnich dniach w Internecie pojawiła się grafika ukazująca księdza rzekomo „wypędzającego” koronawirusa ze szkoły. Szybko okazało się, że jest to fake news. Informacja została zdementowana przez portal onet.pl. Zanim jednak potwierdzono nieprawdziwość grafiki, została ona szeroko rozpowszechniona, także z udziałem znanych osób. „Fejka” podał dalej choćby Robert Biedroń.
Szybko zyskujący popularność materiał oczywiście jest fotomontażem. Grafika przedstawia dwa zdjęcia, na pierwszym widnieje ksiądz, który trzyma w ręce kropidło. Znajduję się on w pustej, szkolnej sali lekcyjnej. Drugie zdjęcie przedstawia dziennikarkę telewizji publicznej, stojącej przez budynkiem szkoły. Całość dopełnia, stylizowane na pasek informacyjny stacji TVP Info hasło: „Księża wypędzają koronawirusa ze szkół”. Grafika ta miała być rzekomo rozpowszechniona przez TVP i ukazywać proces nawiązujący do egzorcyzmu. W taki sposób
Kościół miałby reagować na powrót uczniów do szkół w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym w okresie trwającej pandemii koronawirusa. Co ciekawe, fakenew’s okazał się na tyle dopracowany, że rozpowszechnił go polski europoseł będący członkiem europarlamentarnej Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów – Rober Biedroń. Polityk opatrzył swój wpis komentarzem z pytaniem: „Po co nam lekarze, pielęgniarki, cały system zdrowia? Zatrudnijmy księży do walki z koronawirusem” Wśród znanych osób, które powieliły fałszywą grafikę, znalazła się także, znana z programu „Superniania” psycholog Dorota Zawadzka. W tym przypadku post został jednak szybko edytowany i opatrzony informacją stwierdzającą jego nieautentyczność (mem/fake)
Geneza fakenew’sa
Zdjęcie przedstawiające księdza, jest prawdopodobnie najpopularniejszym zdjęciem w polskim Internecie z uroczystości odsłonięcia windy. Wspomniana uroczystość miała miejsce w Urzędzie Miejskim w Brzezku, natomiast fotografem słynnego zdjęcia był Marek Kotfis.
Klasa będąca tłem dla postaci księdza, została najprawdopodobniej wzięta ze zbiorów TVP, a konkretnie z sierpniowego materiału dotyczącego przygotowań polskich szkół do nowego roku szkolnego.
Reasumując, grafika jest fakenew’sem, który za sprawą europosła Biedronia został udostępniony przez użytkowników portalu społecznościowego Facebook ponad dwa i pół tysiąca razy.