Ogrodzenie wznoszone przy polsko-białoruskiej granicy stanowi przedmiot licznych ataków i manipulacji informacyjnych. W ostatnim czasie szczególnie mocno akcentowano jego potencjalne niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Jednakże zdjęcie przedstawiające martwego jelenia zaplątanego porożem w drut kolczasty, wbrew opinii komentujących internautów nie zostało wykonane przy polsko-białoruskiej granicy.
Trwają prace związane ze wznoszeniem płotu na granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, powstało już 6 km ogrodzenia, wykonanego z drutu kolczastego, którego wysokości sięga 2,5 m. Pod ogrodzeniem znajdują się trójwarstwowe zasieki.
Ogrodzenie od początku jego wznoszenia jest przedmiotem licznych ataków i manipulacji informacyjnej. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o nieprawdziwej grafice, przedstawiającej księdza, który miał poświęcić przygraniczny drut kolczasty. W ostatnich dniach miały miejsce nawet fizyczne ataki na ogrodzenie, grupa osób próbowała bowiem zniszczyć instalację. W związku z incydentem zatrzymano 13 osób.
Z kolei kilka dni temu na Twitterze pojawiła się fotografia, przedstawiająca martwego jelenia, zaplątanego porożem w drut kolczasty, który rzekomo miał stanowić fragment płotu wznoszonego przez polskie wojsko na granicy z Białorusią. Zdjęcie to miało stanowić argument przemawiający przeciwko wznoszeniu ogrodzenia.
Zdjęcie martwego jelenia, zaplątanego w drut kolczasty, udostępnił na Twitterze m.in. były wojskowy, płk Adam Mazguła. Z treści wpisu wprawdzie nie wynika jednoznacznie, iż zwierzę padło ofiarą zaopatrzonego w drut kolczasty płotu, wznoszonego przy granicy z Białorusią, pułkownik pisał bowiem o spodziewanych efektach, natomiast komentarze innych internautów wskazują wprost, iż sytuacja miała miejsce przy polsko-białoruskiej granicy.
Twitter/Screen
Jednakże ujęty na fotografii jeleń nie jest ofiarą polskiego przygranicznego ogrodzenia. Zdjęcie pochodzi bowiem z 2016 r. i zostało wykorzystane w artykule The Guardian, informującego o zagrożeniu, jakie dla dzikich zwierząt miał stanowić płot wzniesiony przez Słowenię przy granicy z Chorwacją. W publikacji tej wskazano, iż najczęściej ofiarami drutu padają sarny i jelenie. Podkreślono także, iż największe zagrożenie dla zwierząt stanowią ogrodzenia panelowe, którymi coraz częściej zastępuje się drut kolczasty.
Screen/theguardian.com
O sprawie pisały wcześniej portal factcheckingowy konkret24 oraz wpolityce.pl.
Źródła:
https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/564332-martwy-jelen-w-zasiekach-mazgula-manipuluje-obrazami
Fot: Mariusz Błaszczak Twitter/Screen