Popularna w sieci grafika przedstawiające dane z bazy VigiAccess nie dowodzi szkodliwości szczepionek przeciwko Covid-19. Jak wskazuje rzecznik organizacji: „Nie można wyciągnąć wniosków na temat bezpieczeństwa produktu leczniczego z samego VigiAccess”. Na stronie internetowej bazy widnieje natomiast ostrzeżenie, iż „Informacje na tej stronie internetowej nie odzwierciedlają żadnego potwierdzonego związku między produktem leczniczym a skutkiem ubocznym”.
W sieci popularność zyskała grafika przedstawiająca dane z internetowej bazy VigiAccess. Grafika przedstawia wykres zarejestrowanych w bazie niepożądanych reakcji na produkt leczniczy. Dane te w odniesieniu do szczepionki na Covid-19 są alarmująco wysokie, w porównaniu z innymi szczepionkami. Wykres miał więc uzasadniać tezę o szkodliwości szczepionek przeciwko koronawirusowi.
Twitter/Screen
Jednakże publikowane w bazie dane mogą wprowadzać w błąd. Jak się bowiem okazuje dane zamieszczone w bazie VigiAccess, nie odzwierciedlają żadnego potwierdzonego związku między szczepionką na Covid-19, a skutkiem ubocznym.
Rzecznik organizacji: „raporty o podejrzewanych działaniach niepożądanych leków przesyłane do VigiBase nie są weryfikowane”
Rzecznik organizacji Helena Skold, która nadzoruje bazę danych, wskazała, iż raporty o podejrzewanych działaniach niepożądanych leków przesyłane do VigiBase nie są weryfikowane, ani nie są dowodem na to, iż to szczepionka spowodowała określony objaw.
„Nie można wyciągnąć wniosków na temat bezpieczeństwa produktu leczniczego z samego VigiAccess” – stwierdziła kierownik VigiBase Helena Skold w wypowiedzi dla Associated Press. „Kiedy raporty o podejrzewanych działaniach niepożądanych leków są przesyłane do VigiBase, potwierdzamy jedynie, że dostępne jest minimum wymaganej informacji” stwierdza Skold.
Zgłoszenia te obejmują informacje o pacjencie, leku, podejrzewanej reakcji lub zdarzeniu oraz zgłaszającym. „Raporty w VigiBase nie są sprawdzane przez nas ani WHO po złożeniu” – powiedziała Skold. „Niektóre kraje mogą samodzielnie sprawdzać swoje zgłoszenia przed ich przesłaniem, ale przy dużej ilości danych do przetworzenia, prawdopodobnie częściej przesyła się zgłoszenia po minimalnej, prawdopodobnie zautomatyzowanej weryfikacji”.
Baza VigiAccess została uruchomiona przez WHO w 2015 r. Raporty w narzędziu są zbierane z VigiBase , globalnej bazy danych zgłoszonych potencjalnych skutków ubocznych leków.
„Informacje na tej stronie internetowej nie odzwierciedlają żadnego potwierdzonego związku między produktem leczniczym a skutkiem ubocznym”
Na stronie VigiAccess zamieszczono ostrzeżenie:
„Informacje na tej stronie dotyczą potencjalnych skutków ubocznych; to znaczy objawów i innych okoliczności, które zaobserwowano po zastosowaniu produktu leczniczego, a które mogą, ale nie muszą być związane z tym produktem lub przez niego spowodowane”.
„Informacje zawarte w VigiAccess dotyczące potencjalnych skutków ubocznych nie powinny być interpretowane w ten sposób, że produkt leczniczy lub jego substancja czynna spowodowały zaobserwowane działanie, lub są niebezpieczne w użyciu. Potwierdzenie związku przyczynowego to złożony proces, który wymaga dokładnej oceny naukowej i szczegółowej oceny wszystkich dostępnych danych. Informacje na tej stronie internetowej nie odzwierciedlają zatem żadnego potwierdzonego związku między produktem leczniczym a skutkiem ubocznym”.
Zgłoszenia przesyłane za pośrednictwem VigiBase są monitorowane przez szwedzką organizację Uppsala Monitoring Center- Centrum Współpracy Międzynarodowego Monitorowania Leków Światowej Organizacji Zdrowia.
Mechanizm jest podobny do bazy działania VAERS, o którym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów:
Jak wskazują autorzy bazy VAERS, nie jest ona przeznaczona do określenia, czy to szczepionka odpowiada za powstały problem zdrowotny. Może natomiast dostarczyć informacji, wymagających dodatkowej pracy i oceny w celu dalszej weryfikacji bezpieczeństwa szczepionki.
Dane zamieszczane w bazie VigiAccess nie dowodzą więc żadnego potwierdzonego związku między szczepionką przeciwko Covid-19 a skutkiem ubocznym. Dane są ograniczone, a raporty nie są dokładnie sprawdzane ani weryfikowane.
Źródła:
http://www.vigiaccess.org/?fbclid=IwAR08mgQZeBG1slUQmFhJiqS9npDdW6-jPgmCjDvsaDxIlNTPF3H3GlAoj7Y
https://apnews.com/article/fact-checking-115845554856
Fot: Pixabay.com