Medialne doniesienia o przymusowych szczepieniach dzieci w Australii i Wielkiej Brytanii, nie mają potwierdzenia w faktach. W Australii szczepienia przeciwko Covid-19, jak i każdy inny rodzaj szczepień są dobrowolne. Wielka Brytania natomiast wprawdzie przygotowuje się do realizacji większego programu szczepień osób w wieku 12-15 lat, brak jest jednak informacji wskazujących na ich przymusowy charakter.
W ostatnim czasie w sieci pojawiły się informacje o rzekomych akcjach dotyczących szczepienia dzieci bez zgody rodziców. Akcja ta miała zostać już przeprowadzona w Australii, a w Wielkiej Brytanii rozpocząć się w niedługim czasie. Zgodnie z twierdzeniami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowch, w Australii w ten sposób miało zostać zaszczepionych 24 000 dzieci.
FB/Screen
Wskazana informacja nie odpowiada jednak rzeczywistości.
Jak informuje australijskie ministerstwo zdrowia szczepienia przeciwko Covid-19 są w Australii dobrowolne, podobnie jak wszystkie szczepienia w Australii i ludzie mają możliwość wyboru.
W przypadku Wielkiej Brytanii kwestia ta przedstawia się nieco inaczej, brytyjski rząd zlecił bowiem służbie zdrowia przygotowanie masowego programu szczepień przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat, który o ile zezwolą na to eksperci, ma rozpocząć się już we wrześniu. Nie pojawiła się jednak żadna konkretna data. Obecnie pierwsza dawka szczepionki została zaoferowana 16- i 17- latkom, a także dzieciom w wieku 12-15 lat, ze specyficznymi schorzeniami, oraz mieszkającymi z osobami o obniżonej odporności. Brak jest także jakichkolwiek oficjalnych danych, potwierdzających przymusowy charakter tej akcji. Jak informuje BBC, rząd zamierza zaoferować szczepienia tej grupie wiekowej, a więc nie ma mowy o przymusie.
Zatem nieprawdą jest, iż dzieci w Australii poddawane są przymusowym szczepieniom przeciwko Covid-19. W odniesieniu do Wielkiej Brytanii faktem jest, iż rząd przygotowuje się do realizacji większego programu szczepień dedykowanego grupie wiekowej 12-15 lat, natomiast brak jest informacji wskazujących, iż miałyby mieć one charakter przymusowy.
O sprawach pisały wcześniej portale factcheckingowe Demagog.org, AFP Sprawdzam oraz Fakehunter.pap.
Źródła:
https://fakehunter.pap.pl/raport/b55435d2-d129-4d33-8409-6f04ca1224a5
https://www.bbc.com/news/health-57888429
Fot: Pixabay.com