Nie jest prawdą jakoby szczepionka przeciw Covid-19 miała „wyłączać” serca sportowców na całym świecie. Wprawdzie zapalenie mięśnia sercowego stanowi potencjalny skutek uboczny szczepionki, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia tego zaburzenia po szczepieniu jest znacznie niższe niż jego wystąpienie w przypadku zakażenia koronawirusem.
W ostatnim czasie media społecznościowe obiegła informacja o nagłych zasłabnięciach sportców. Miały być one spowodowane wcześniejszym przyjęciem przez sportowców szczepionki przeciwko Covid-19.
Twitter/screen
Dołączony do jednego z tweetów wiążących zasłabnięcia sportowców ze szczepieniami film, pokazuje sytuację, jaka miała miejsce 12 grudnia 2020 r. Wówczas koszykarz Keyontae Johnson zasłabł w trakcie meczu i doszło u niego do zatrzymania akcji serca. Sportowiec został zabrany do szpitala i udało się go uratować. Niemniej jego zasłabnięcie zostało powiązane z rzekomym wcześniejszym szczepieniem, co jednak nie ma odzwierciedlenia w faktach.
Jak oświadczyła rodzina Johnsona zasłabnięcie „nie było związane ani nie było wynikiem COVID-19”. Co istotne proces szczepień rozpoczął się w USA 14 grudnia 2020 r. W związku z tym szczepionka nie mogła być przyczyną zasłabnięcia Johnsona.
Zapalenie mięśnia sercowego- częściej przy Covid-19, niż po szczepieniu na Covid-19
Jednym z obserwowanych skutków ubocznych, które mogą wystąpić po przyjęciu szczepionki przeciwko Covid-19 jest zapalenie mięśnia sercowego. Jego występowanie jest jednak rzadkie i co ważne, rzadsze niż w przypadku zakażenia koronawirusem.
Jak ustalił amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) „w okresie od marca 2020 r. do stycznia 2021 r. pacjenci z COVID-19 mieli prawie 16 razy większe ryzyko zapalenia mięśnia sercowego w porównaniu z pacjentami bez COVID-19”.
Z kolei w odniesieniu do szczepień przeciwko Covid-19 i związanego z nim ryzyka wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego, warto podkreślić, iż jak informuje CDC „niedawne badanie z Izraela wykazało, że szczepienie mRNA COVID-19 było związane ze zwiększonym ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego (współczynnik ryzyka = 3,24; 95% CI = 1,55–12,44); w tym samym badaniu oddzielna analiza wykazała, że zakażenie SARS-CoV-2 było silnym czynnikiem ryzyka zapalenia mięśnia sercowego (współczynnik ryzyka = 18,28, 95% CI = 3,95–25,12). 23 czerwca 2021 r. Komitet Doradczy ds. Praktyk Szczepień stwierdził, że korzyści ze szczepienia COVID-19 wyraźnie przewyższają ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu”.
Nagłe zgony zdarzają się wśród sportowców od wielu lat
W przypadku sportowców wyczynowych (a niekiedy także amatorów) zdarzają się incydenty nagłej śmierci. Specjaliści wskazują, iż „bezpośrednią przyczyną nagłej śmierci sportowców są najczęściej groźne zaburzenia rytmu serca – częstoskurcz komorowy i migotanie komór (92-98 proc. przypadków), powstające na podłożu przeważnie bezobjawowej choroby układu krążenia”. Jak wskazuje prof. dr hab. med. Krzysztof Klukowski „Aby nastąpiła nagła śmierć sportowców z przyczyn sercowo-naczyniowych, musi wystąpić kaskada powiązanych ze sobą czynników patologicznych. Dotyczy ona istniejącej patologii mięśnia sercowego lub naczyń oraz czynników powodujących niestabilność czynnościową mięśnia sercowego. Są to: niedokrwienie, niedotlenienie, zaburzenia elektrolitowe, stres, leki, alkohol, środki dopingujące. Prowadzi to do niestabilności elektrycznej mięśnia sercowego, poważnych zaburzeń rytmu, niewydolności krążenia i w konsekwencji do śmierci”. Incydenty nagłej śmierci sportowców obserwuje się od wielu lat. Brak jest natomiast danych wskazujących na nasilenie takich zgonów w czasie pandemii, mimo powszechności szczepień na Covid-19. Nie sposób więc uzasadnić tezy o rzekomej zwiększonej śmiertelności wśród sportowców, będącej wynikiem przyjęcia przez nich szczepionki przeciwko Covic-19.
O sprawie pisał także portal factcheckingowy Fakehunter.pap.pl.
Źródła:
https://fakehunter.pap.pl/raport/da4f9929-9bd4-482e-af2e-3e6556ad7369
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7035e5.htm
https://podyplomie.pl/medical-tribune/23665,nagle-zgony-sercowe-u-sportowcow
Fot: Pixabay.com