W ostatnich dniach wielu użytkowników mediów społecznościowych udostępniało grafikę sugerującą, że koronawirus jest kolejną z wielkich pandemii jakie pojawiają się na świecie co sto lat. Podane daty występowania epidemii nie pokrywają się jednak z rzeczywistością. Co więcej, w międzyczasie na świecie pojawiały się inne poważne zarazy, które nie zostały uwzględnione na grafice.
Grafika została opublikowana w języku angielskim. Zestawia ona cztery epidemie: „Czarna śmierć – 1720, Cholera – 1820, Grypa hiszpańska – 1920, Koronawirus – 2020”. Zilustrowane są one także obrazami lub zdjęciami z czasów wymienionych zaraz.
„Czarna śmierć” – jak określano epidemię dżumy – wybuchła w XIV w. Główny okres rozprzestrzeniania się tej choroby do lata 40. I 50. tego stulecia. Według różnych szacunków, „czarna śmierć” kosztowała życie 75-200 mln ludzi. Mniejsze epidemie dżumy wracały jeszcze w różnych krajach aż do XX w. Jednak główna plaga dżumy nie pokrywa się z rokiem 1720 zaprezentowanym na grafice.
Pandemie cholery z kolei, występowały na świecie sześć razy. Miały miejsce w latach 1817-1923. Ostatnia, siódma pandemia rozpoczęła się w 1961 r. i trwa do dziś. Polskę po raz ostatni ta choroba nawiedziła w latach 90. XIX w.
Pandemia „grypy hiszpańskiej” zwana też „hiszpanką” przetoczyła się przez świat w latach 1918-1919. Ostatnie zachorowania odnotowano w 1920 r. Pierwsza fala miała miejsce wiosną 1918 r. Jej przebieg był łagodny. Druga fala, rozpoczęta w sierpniu tego samego roku, cechowała się wysoką śmiertelnością. Występowała w trzech ogniskach – w USA, we Francji i w Sierra Leone. Do Europy sprowadzili ją amerykańscy żołnierze. Była ona także przyczyną śmierci jeńców w wojnie polsko-bolszewickiej. Trzecia fala miała miejsce na przełomie 1918 i 1919 r. Rozprzestrzeniała się głównie w USA i niektórych częściach Europy.
Ponadto, na świecie miały miejsce także inne poważne epidemie i pandemie nieuwzględnione na grafice. Należą do nich m.in. Ebola, ptasia grypa, świńska grypa, SARS i AIDS.
Autor: FiB
Źródło: sprawdzam.afp.com/wikipedia.org/facebook.com