Media społecznościowe obiegła informacja o rzekomej zapowiedzi Przewodniczącej Komisji Europejskiej na temat zniesienia Kodeksu Norymberskiego dotyczącego przeprowadzania eksperymentów medycznych oraz wprowadzenia obowiązku szczepień. W rzeczywistości jednak szefowa KE nie zapowiedziała ani zniesienia Kodeksu, ani obowiązkowych szczepień w UE. Podkreśliła, iż kwestia obowiązku szczepień należy do kompetencji państw członkowskich, w związku z czym nie do niej należy wydawanie jakichkolwiek rekomendacji w tej sprawie.
W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, jakoby Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Van Der Leyen wezwała do zrezygnowania z Kodeksu Norymberskiego oraz wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 w całej Europie.
Twitter/Screen
Wypowiedź Przewodniczącej KE miała jednak zupełnie inny charakter, niż sugerują zamieszczane w mediach społecznościowych treści i nie zapowiedziała zniesienia Kodeksu Norymberskiego ani wprowadzenia obowiązku szczepień w UE.
Szefowa KE: „Kwestia obowiązku szczepień należy do kompetencji państw członkowskich. Nie do mnie należy wydawanie jakichkolwiek rekomendacji w tej sprawie”
Zapis konferencji, na której rzekomo miały paść słowa dotyczące zniesienia Kodeksu Norymberskiego i wprowadzenia obowiązku szczepień w UE jest ogólnie dostępny na twitterowym profilu KE. Łatwo można się więc przekonać, iż sformułowanie o zniesieniu Kodeksu Norymberskiego nie padło z ust Przewodniczącej KE. Podczas swojego wystąpienia Ursula Van Der Leyen mówiła o zagrożeniach związanych z pojawieniem się wariantu koronawirusa- omikron. W czasie konferencji dziennikarka z Grecji zadała pytanie dotyczące kwestii obowiązkowości szczepień przeciw Covid-19. W odpowiedzi szefowa KE wyraźnie podkreśliła, iż kwestia ta należy do kompetencji państw członkowskich. Podkreśliła, iż w związku z tym nie do niej należy wydawanie jakichkolwiek rekomendacji w tej sprawie.
Czym jest Kodeks Norymberski?
Kodeks Norymberski jest zbiorem 10 zasad dotyczących przeprowadzania eksperymentów na ludziach. Powstał w 1947 r. po przeprowadzonych w latach 1946-1947 przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze procesach w sprawie zbrodni popełnionych przez osoby należące do nazistowskich służb medycznych III Rzeszy. Kodeks stanowi, iż „Absolutnie niezbędna jest dobrowolna zgoda osoby mającej wziąć udział w doświadczeniu”. Co ważne Kodeks nie jest dokumentem prawnie wiążącym, niemniej jego wpływ na późniejsze regulacje dotyczące eksperymentów medycznych jest doniosły. Informacje o zapowiedzi jego zniesienia w kontekście obowiązkowych szczepień musiały więc wywołać więc odpowiednie wrażenie, mimo że są one całkowicie nieprawdziwe.
O sprawie pisały także portal factcheckingowe Konkret24 oraz AFP Sprawdzam.
Źródła:
Fot: Twitter/Screen