Informacje o rzekomym zawieraniu przez szczepionki metali ciężkich bądź mikrochipów były już wielokrotnie dementowane przez poszczególne instytucje. Nie przeszkadza to jednak mnożeniu się teorii, których zasadność próbuje się wykazać, przy pomocy różnych eksperymentów. Taką sytuacją jest seria nagrań przedstawiających przyciąganie magnesu przez zaszczepione miejsce. Informacji tej zaprzeczają zarówno przedstawiciele nauki, jaki i składniki preparatów używanych do szczepień.
W ostatnim czasie w mediach społecznościowych popularność zyskały nagrania, rzekomo prezentujące oryginalny skutek przyjęcia szczepionki. Miejsce, w którym zaaplikowano szczepionej osobie preparat, miało przyciągać nieduże magnesy. Okoliczność ta służyć miała z kolei jako argument, iż w szczepionce zawarte są metale ciężkie bądź mikrochipy, dzięki czemu możliwa jest wskazana reakcja.
Screen/ Facebook
Tego rodzaju informacje nie odpowiadają jednak rzeczywistości. Opisy składów szczepionek dopuszczonych do użytku dostępne są w oficjalnych ulotkach informacyjnych oraz na stronach internetowych producentów. W składnikach preparatów nie występują żadne substancje, które potencjalnie mogłyby przyciągać magnesy.
Szczepionka Pfizera zawiera więc następujące składniki:
Screen: http://zozmswia.gda.pl/wp-content/uploads/Comirnaty-PIL-Poland_21_01_08.pdf
Składniki preparatu Moderny to:
Screen: https://pacjent.gov.pl/sites/default/files/2021-01/anx_150575_pl_0.pdf
Skład preparatu AstraZeneca:
Screen: https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/2021/02/2021-01-29_PIL_COVID-19-Vaccine-AstraZeneca.pdf
Szczepionka Johnson & Johnson zawiera:
W obszernym artykule opublikowanym na stronie internetowej Instytutu Łączności- Państwowego Instytutu Badawczego, będącego instytucją badawczo-rozwojową w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych wyjaśniono, dlaczego teoria o mikrochipach jest zupełnie nieprzystająca do rzeczywistości m.in. z uwagi na brak możliwości zamieszczenia odpowiednich urządzeń w „subnanometrowej strukturze”.
Należy także podkreślić, iż zamieszczane nagrania nie są dowodem na oddziaływanie szczepionek z magnesem, ponieważ nie zaprezentowano żadnego potwierdzenia, że osoby biorące udział w nagraniu faktycznie zostały zaszczepione, a ponadto przylgnięcie magnesu do ciała można uzyskać za pomocą różnego rodzaju klejących substancji.
Źródła:
https://pem.itl.waw.pl/artyku%C5%82y/szczepionki-czipy-i-5g/
https://tech.wp.pl/obalamy-fake-newsa-szczepionki-nie-przyciagaja-magnesow-6641423651748736a
https://www.il-pib.pl/pl/o-instytucie
https://fakenews.pl/zdrowie/nie-szczepionki-nie-przyciagaja-magnesu/
Fot: Pixabay.com