Rozpowszechniane w mediach społecznościowych twierdzenia na temat rzekomych wad genetycznych noworodków, których matki zostały zaszczepione przeciwko Covid-19, nie są zgodne z prawdą. Turecki polityk, który posłużył się fotografiami dzieci z różnymi wadami genetycznymi, by uzasadnić tezę o szkodliwości szczepionki, wykorzystał zdjęcia wykonane na długo przed początkiem pandemii. Naukowcy natomiast zaprzeczają możliwości modyfikacji ludzkiego DNA przez szczepionki wykorzystujące mRNA.
W ostatnim czasie w mediach popularność zyskały twierdzenia przypisujące szczepionkom przeciwko Covid-19 szkodliwe działanie w postaci możliwej modyfikacji ludzkiego DNA, które skutkować miało deformacjami ciał noworodków. Zgodnie z tym przekazem niektóre kobiety w ciąży, które otrzymały szczepionkę, miały urodzić dzieci z genetycznymi wadami.
Fotografie prezentujące domniemane skutki szczepień przedstawił na konferencji prasowej turecki polityk Fatih Erbakan. Na zdjęciach widzimy np. dziecko z ogonem albo niemowlę, którego ciało jest w znacznym stopniu owłosione.
teyit.org/Screen
Filmy przedstawiające dzieci z wadami genetycznymi pojawiły się także w mediach społecznościowych i były udostępniane jako dowód na potwierdzenie szkodliwego działania szczepionki.
Te informacje są jednak fałszywe, a wykorzystane fotografie nie pokazują skutków działania szczepionki
Fatih Erbakan wykorzystał zdjęcia sprzed pandemii
Fotografie, którymi posłużył się w swoim wystąpieniu Fatih Erbakan, przedstawiają dzieci, które urodziły się na długo przed wybuchem pandemii Covid-19
Zdjęcie dziecka z ogonem, które przedstawił turecki polityk, krążyło w sieci już w 2009 r. Co więcej jest to fotomontaż. Jak ustalił portal teyit.org, grafika została wykonana przez artystę cyfrowego Larry’ego Dunstana, znanego z prac bazujących na cyfrowej manipulacji fotografiami ludzkiego ciała.
Wśród prezentowanych przez polityka fotografii znalazło się także zdjęcie dziecka, które urodziło się ze znaczną ilością owłosienia. Zdjęcie to pochodzi jednak z 2013 r. i przedstawia dziewczynkę która przyszła na świat w hinduskiej rodzinie. Jest to dziecko cierpiące na hipertrichozę zwaną syndromem wilkołaka.
Nie szczepionki nie powodują deformacji dzieci
Szczepionki przeciwko Covid-19 nie modyfikują ludzkiego DNA. Naukowcy wielokrotnie podkreślali, iż nie ma możliwości, by szczepionki bazujące na technologii mRNA wprowadzały zmiany w ludzkim kodzie genetycznym. W tym kontekście można wspomnieć, choćby słowa dr. Paula Offita ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii, który wskazywał, że nie jest możliwe, by szczepionki wykorzystujące mRNA mogły zmienić ludzkie DNA. Aby tak się stało, konieczne byłoby działanie trzech enzymów, których mRNA nie posiada: sygnału dostępu do jądra- umożliwiającego przeniknięcie do jądra komórkowego, odwrotnej transkryptazy- koniecznego dla przetłumaczenia pojedynczej nici mRNA z powrotem na dwuniciowy DNA oraz integrazy- wymaganego dla połączenia nowego DNA z dotychczasowym.
Z kolei dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu cytowany przez medonet.pl stwierdza, iż „mRNA znajdujące się w cytoplazmie nie ma możliwości przedostania się przez barierę otoczki jądrowej – do jądra komórkowego, gdzie znajdują się chromosomy. Ale nawet gdybyśmy założyli, że mRNA jakoś dotrze do jądra, to i tak nie mogłoby być wbudowane w genom, ponieważ najpierw musiałoby zostać przepisane na DNA w procesie odwrotnej transkrypcji”.
O braku możliwości zmieniania ludzkiego DNA przez szczepionki oparte na wykorzystaniu mRNA pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów:
Zatem zarówno prezentowane przez tureckiego polityka fotografie przedstawiające dzieci z różnego rodzaju deformacjami, jak i treści prezentowane w mediach społecznościowych, wskazujące na możliwość wad genetycznych dzieci spowodowanych szczepionką przeciwko Covid-19 nie są zgodne z prawdą i stanowią manipulację.
Źródła:
https://fakehunter.pap.pl/raport/441ea1ae-3684-4939-9fd1-f227bf7106ce
https://sprawdzam.afp.com/http%253A%252F%252Fdoc.afp.com%252F9PN9BH-1
https://teyit.org/analiz-fatih-erbakanin-gosterdigi-kuyruklu-ve-tuylu-bebek-fotograflari
https://innemedium.pl/wiadomosc/w-hinduskiej-rodzinie-urodzilo-sie-dziecko-syndromem-wilkolaka
Fot: Pixabay.com